Kij (quarterstaff), miecz, sztylet lub niepohamowana pasja mordercy który nie potrzebował żadnego narzędzia do zadania śmierci. Do jakich mrocznych sekretów można dotrzeć studiując średniowieczne dokumenty lub.. surfując po internecie?

O tym jak fascynujące jest odkrywanie tajemnic Miasta nad Tamizą nie trzeba nikogo przekonywać.  Brytyjczycy od wieków opowiadają, malują i śpiewają o kontrastach swojej  stolicy. Niedawno na stronie Violance Research Center (Centrum Badań nad Przemocą) Uniwersytetu Cambridge opublikowana została niezwykła mapa na której każda szpileczka to opisana średniowieczna… z b r o d n i a.

mapa(dostęp do artykułu z mapą, po kliknięciu obrazka)

W przybliżonych lokalizacjach wyznaczono 142 miejsca zbrodni spisanych ze starodruków Londynu z lat 1300-1340!!! Mapę można filtrować pod względem płci ofiary, szczegółów lokalizacyjnych, roku, broni oraz okręgu miejskiego.

Ostrzegam, że przeglądanie pinesek pomimo ich posępnych opisów, może okazać się wciągające jak dobrej jakości kryminał, z tą różnicą, że pisany przez samo życie.

Przykład:

W środę, w święto narodzenia Najświętszej Maryi, koroner wraz z szeryfem zostali poinformowani, że Alice, żona Johna Ryveta leży martwa w sklepie wynajmowanym od Jona Spraya na terenie parafii kościoła św Botolpha na Aldersgate Ward. Przyczyna jej zgonu z pewnością nie była naturalna. Zostali wezwani strażnicy z tamtej okolicy i pilnie przesłuchani. Zeznali, że w poniedziałek tygodnia wyżej wspomnianego Święta Najświętszej, John wraz żoną obudzili się w środku nocy w mieszkaniu pełnym dymu. Wybuch pożar spowodowany przez przewróconą świecę którą zapalili przed snem. W pośpiechu wybiegli pozostawiające za sobą palący się sklep. John obwiniając Alice o spowodowanie katastrofy przemocą wepchnął ją z powrotem w płomienie. Alice zdołała wydostać się po raz drugi, jednak z powodu poważnych poparzeń przeżyła tylko do wtorku. John zbiegł i zeznający nie wiedzą gdzie może obecnie przebywać. Wydano rozkaz szeryfowi by ten aresztował mordercę jeśli tylko pojawi się w granicach objętych jego jurysdykcją.

Warto przerwać lekturę… tylko na chwilkę…  Professor Manuel Eisner, twórca mapy wypowiedział na jej temat ciekawą konferencję, którą możecie znaleźć poniżej. Dowiecie się tam m.in w które dni tygodnia były najbardziej niebezpieczne, dlaczego nazwanie kogoś „złodziejem” było jedną  z większych obelg a także czy zawód koronera przez tyle wieków wciąż jest taki sam.

 

 

 

Jeśli wpis się podobał polub go, lub zostaw komentarz 🙂

 

Reklamy