Rusza sezon na Batmana, a Karawanę odwiedza super villain uniwersum DC- Joker

Joker jest jednym z najbardziej znanych czarnych charakterów w historii popkultury. Z komiksów przedostał się na ekrany kin i telewizji. Każdy aktor odgrywający jego rolę  może liczyć na sławę i rzesze fanów. Pomimo swojego okropnego charakteru i pociągu do zbrodni, Joker jest postacią tak samo lubianą jak pozytywni bohaterowie.

Kto stworzył Jokera?

4-Joker-influenced-by-«The-Man-Who-Laughs»-movie-www.cinematheia.com_
Conrad Veidt w roli Gwynplaine

Jest wiele „odsłon” tej postaci. Joker w wersji komiksowej, w wersji Tima Burtona (grany przez Jacka Nicholsona), Joker Nolana (grany przez Heatha Ledgera), Joker kreskówkowy (głos Mark Hamill ) czy, już wkrótce, Jared Leto jako Joker w Suicide Squad (premiera 3 sierpnia).

Bezpośrednią inspiracją dla postaci, był bohater filmu „The Man Who Laughs” z 1928 roku. Ta czarno-biała produkcja z czasów kina niemego, opowiada smutną historię człowieka z wykrzywioną w grymasie uśmiechu twarzą. Rola  Conrada Veidta odtwórcy Gwynplaine- tytułowego „Człowieka, który się śmieje” i jego charakterystyka, na długo zapadła w pamięci widzów. Twórcy Jokera: Bob Kane, Bill Finger i Jerry Robinson stworzyli mieszankę wybuchową łącząc oszpecona twarz Gwynplaine z figurą karcianą, która kojarzy się z hazardem, ryzykiem i rozrywką. Pierwszy raz Joker pojawił się w komisie o Batmanie w 1940 roku i od tej pory istnieje głównie po to, by walczyć o zagładę świata i uprzykrzać życie Batmanowi.

9e1d657dd2815715698f7516da677ddc

No rules!

Są dwie najważniejsze zasady w uniwersum DC dotyczące przygód o Batmanie:

1. Barman przysiągł, że nigdy nikogo nie zabije

2. Historia pochodzenia Jokera pozostanie nieznana.

DC stara się jak może by nie złamać tych zasad. W praktyce różnie to bywa… Na plakacie promującym film „Batman v Superman: Dawn of Justice (2016)” widzimy Batmana z bronią w rękach… Wiadomo też, że Batman zabijał kilkakrotnie w swoich początkowych przygodach, a fani komiksów wyławiają jego zbrodnie, wytykając bohaterowi mroczne sekrety (looknij: 5 Times Batman Killed!)

anglo_2000x1125_batmanvssuperman-e1449173298811-1600x720

Co się tyczy Jokera… Czy aby na pewno nie wiemy nic o  jego przeszłości? Trudno powiedzieć, bo swoją łzawą historię antybohater wspomina zawsze inaczej, tworząc ze swojego życia raczej ponury żart, niż podając fakty. Być może któraś wersja jest prawdziwa.

maxresdefault-2

W zeszycie pt. „The Killing Joke” napisanym przez Alana Moora i wydanym w 1988 roku, można przeczytać jak Joker snuje wspomnienie o swojej przeszłości. W skrócie: Joker ( prawdopodobnie Jack Napier), był kiedyś komikiem, który nie potrafiąc związać końca z końcem postanawia wejść na drogę przestępstw. Tuż przed kryminalnym debiutem Jacka ginie jego żona. Postać przeżywa osobistą tragedię. Nie może jednak wycofać się ze powierzonego mu zlecenia. Wraz z dwoma wspólnikami włamuje się do laboratorium. Prosta robota bierze w łeb, kiedy okazuje się, że teren jest strzeżony, a do akcji wkracza sam Batman. Jack nie ma szans. Instynktownie postanawia ratować się skokiem do rzeki odpadów laboratoryjnych i w ten sposób uniknąć schwytania. Poparzony, wychodzi z krzykiem na brzeg daleko od laboratorium. Wysoce toksyczny specyfik nie zabija go ale szpeci jego ciało i doprowadza do szaleństwa. Tak rodzi się Joker… Przynajmniej w tej wersji historii… Bo całą swoją podróż w przeszłość Joker kwituje zdaniem, „jeśli mam mieć przeszłość, wolę żeby była wieloraka”. Zrzut ekranu 2016-03-22 19.37.28

Słuchowisko „The Killing Joke” – na podstawie komiksu napisanego przez Alana Moora, i narysowanego przez Briana Bollanda-  tutaj. Polecam!

 

Czy można schwytać Jokera?

404dc27cb169023dcb54b4a6bf1daa0eZa swoje liczne zbrodnie Joker zostaje osadzony w Arkham Asylum, więzieniu dla… hm.. nietypowych i ekstremalnie niebezpiecznych kryminalistów. Czy jednak jest to dla niego kara? Joker – mistrz ucieczek, nie raz udowodnił, że więzienne kraty nie są dla niego ograniczeniem. Darmowe jedzenie, dobre towarzystwo… Gdzie byłoby mu lepiej? Uciekał na różne sposoby. Nawet tylko po to, żeby położyć kwiaty na biurku Harley Quinn i wrócić z powrotem.

Jak dobrze wiesz, szaleństwo jest jak grawitacja. Wystarczy lekko pchnąć…” – taką dewizą Joker staje się jednym z najniebezpieczniejszych psychopatów komiksowego świata. Jak uwięzić szaleńca o tak genialnym umyśle? No właśnie. Joker jest idealnym przeciwnikiem dla Batmana. Nie spocznie dopóki nie pozbędzie się Nietoperza. Batman natomiast, ze swoim kodeksem moralnym, nie może go zabić. Oboje działają według swoich własnych reguł. Zarówno Batman jak i Joker obdarzeni się niezwykle bystrym umysłem, oboje posiadają charyzmę przyciągającą zwolenników, oboje za nic mają niebezpieczeństwo! To mieszanka wybuchowa i właśnie dlatego ich potyczki są tak spektakularne. Wydaje się, że jeden nie może istnieć bez drugiego.

 

źródełka:
https://youtu.be/hbPaaXGAGkg https://en.wikipedia.org/wiki/The_Man_Who_Laughs_%281928_film%29 https://pl.wikipedia.org/wiki/Joker https://youtu.be/Tcl8C6qtHlM https://youtu.be/PkRckyIeDZk https://youtu.be/WalgYTQjHTc
Reklamy