Skupienie. Wytrwałość. Precyzja. Spokój. Puzzle to nie zabawa dla każdego. A gdy już zostaną ułożone, po jakim czasie ośmielisz się je sprzątnąć?

Mozaiki w starożytnej Grecji, witraże w gotyckich katedrach- puzzle, puzzle, wszędzie puzzle. Aż w końcu trafiły do domów, jako wyciszająca rozrywka umysłowa.

pieces-of-the-puzzle-592781_960_720A całą tę zabawę zawdzięczamy Anglikowi, niejakiemu John’owi Spilsbury, który w 1763 stworzył pierwsze puzzle. Bo się nudził? Nie. Przyczynkiem stały się problemy edukacyjne. Tak, Spilsbury- kartograf i grawer- zauważył, że dzieci nie radzą sobie z przyswajaniem geografii. Mapy naklejał więc na cienkie mahoniowe deski (kreatywny pedagog). Stworzone w ten sposób plansze ciął wzdłuż linii określających granice państw. Podzielony obraz stał się bardzo popularny w ówczesnej Anglii i szybko zdobył serca dorosłych.

MATERIAŁ

Wraz z upływem lat zmieniał się materiał, z którego wykonywano puzzle. Początkowo podłożem dla nich była sklejka z naklejonym obrazkiem. Obecnie najbardziej znane są puzzle kartonowe, których podłoże stanowi karton o gramaturze ok. 1000g/m2. Wadą 81G7b7gAiEL._SL1500_kartonowych puzzli jest wytrzymałość elementów. Po kilkukrotnym ułożeniu zniszczony nadruk staje się widoczny i psuje radość z oglądania ułożonego dzieła.

Ale. Wymyślono również puzzle z plastiku – wykorzystywane przy układankach trójwymiarowych. Wymyślono puzzle z przyjaznej pianki (jako ciekawe zabawki, nawet dla bardzo małych dzieci). Wymyślono puzzle drewniane do układania przeróżnych modeli. Jest więc w czym wybierać.

REKORDY

  • Tak się bawią studenci

24 września 2011 roku, studenci uniwersytetu ekonomicznego w mieście Ho Chi Minh w Wietnamie, wpisali się na stałe do historii pobijając rekord Guinnessa na największe puzzle świata. Rekordowe puzzle, które nie zmieściłyby się w żadnym innym miejscu, jak tylko na miejskim stadionie, zabierały dokładanie 551 232 kawałki. Ogólny wymiar całego obrazka po złożeniu, wynosił 14,85m szerokości na 23,20 m długości. Każdy element miał wymiary 2,5cm na 2,5cm. Studenci uczestniczący w wydarzeniu podzieleni zostali na 800 dwuosobowych zespołów. Zjawili się na stadionie  o 7 rano i złożyli cały obrazek w 17 godzin.

W puzzlach nie liczy się tylko ilość elementów lecz przede wszystkim obrazek. Ten w Wietnamie przedstawiał 6-płatkowy kwiat lotosu, który był symbolem 6 dziedzin nauki, które można przyswoić za pomocą metody Mind Mapping (ang. mapa myśli). Poszczególne płatki odpowiadały kolejno tematom: człowiek, geografia, historia, kultura, edukacja, ekonomia.

  • Czy komputer zrobi za mnie wszystko?

Jeśli człowiek radzi sobie z układaniem puzzli, to czy poradzi sobie komputer? A może system zrobi to lepiej? Na to pytanie odpowiedzi szukał zespół z Massachusetts Institute of Technology pracujący pod kierunkiem Taeg Sang Cho.
W 2012 roku maszyna z algorytmem  Taeg Sang Cho, t_computationalthinkingułożyła obrazek składający się z 400 elementów w rekordowym czasie. Poprzedni rekord – 320 puzzli – należał od 2008 roku do duńskiego zespołu. Jednak waga osiągnięcia naukowców z MIT to nie tylko 80 puzzli więcej. Komputer Duńczyków był w stanie układać puzzle jedynie z uproszczonym rysunkiem- koniecznie z bardzo dobrze wyznaczonymi kształtami i o ograniczonej liczbie kolorów. Amerykański algorytm układa natomiast dowolny obrazek. Jak? Uczeni z MIT podzielili 5-megabajtowy obraz na 400 części. Następnie komputer analizował poszczególne kolory, by określić, co może przedstawiać oryginał. Po analizie porównywał kolorystykę z obrazami z bazy danych. Dzięki temu mógł określić, że np. jeśli dominują kolory błękitny, zielony i szary, to oryginalny obraz przedstawia krajobraz z niebem i roślinnością. Komputer analizował też kolory na krawędziach puzzli, by określić, które kawałki powinny ze sobą sąsiadować. Algorytm okazał się tak dobry, że maszyna ułożyła puzzle w 3 minuty.

JAK UKŁADAĆ PUZZLE?

Odpowiedź nie jest taka oczywista. Podam najbardziej popularne wskazówki, ale złoty środek musicie znaleźć sami:

giphy

  • Rozpocznij układanie od posortowania puzzli (sortowanie według kolorów, oddziel tło od obrazka głównego)
  • Rozpocznij od ułożenia ramki
  • Rozpocznij od ułożenia najtrudniejszych elementów
  • Rozpocznij od charakterystycznych elementów
  • Wyjmuj puzzle po kolei i oszacuj, mniej więcej, ich położenie. Kładź puzzle na wyczucie, sukcesywnie łącząc je ze sobą.

PRAKTYKA

Nie wiesz czy lubisz układać puzzle, dopóki nie spróbujesz. A więc klik i do roboty 🙂

Zrzut ekranu 2016-03-02 13.17.36

 

netografia:

http://rekordyguinessa.pl/najwieksze-puzzle-swiata/

http://puzzle.intergry.pl/artykuly/Puzzle-historia,4.html

http://hoga.pl/technologie/Rekord-w-ukladaniu-puzzli/

http://gadzetomania.pl/2010/05/24/komputer-znow-lepszy-od-czlowieka-w-ukladaniu-puzzli

Reklamy