3 dni- tyle czasu potrzebują specjaliści aby wybrać film godny Oscara. Myślicie, że to krótko? Tylko 3 dni?

Oscar-Statuette-81272

Zgadza się, ale nim dojdzie do wyboru zwycięzców musi zakończyć się długi i specyficzny (żeby nie powiedzieć skomplikowany) proces wyboru nominacji.

Wybór zwycięzców w każdej spośród 24 kategorii angażuje ponad 6000 członków Amerykańskiej Akademii Filmowej. Wszyscy uczestnicy jury doskonale znają dokument opisujący zasady  przyznawania statuetki. Zawiera on 34 strony, które czyta się z zapartym tchem (sarkazm). Zapraszam do zapoznania się z nim tutaj- klik. Jeśli ktoś z Was przyzna się w komentarzu do przeczytania go w całości, zdecydowanie zasłuży na szacunek w moich oczach.

Tym, którzy nie dobrnęli do końca lektury, przytaczam najważniejsze kryteria dla filmów ubiegających się o nagrodę Akademii:

  1. Film nie może być krótszy niż 45 minut.
  2. Film musi być wyświetlony dla szerokiej publiczności w kinie w Los Angeles.
  3. Produkcja musi być dostępna na ekranie kina przynajmniej przez 7 dni.
  4. Film musi spełniać kryteria techniczne dotyczące m.in formatu audio, formatu wideo czy zgodności z konkretnymi standardami ISO. Wszystkie kryteria są zawarte w regulaminie.

200_s

Członkowie Akademii dzielnie i niestrudzenie pracują oglądając setki filmów, potencjalnie godnych nominacji. Ogłoszenie wyników miało miejsce 14 stycznia. Z tą datą nastąpił drugi etap głosowania. Aktorzy oddawali głos na nominacje z kategorii dotyczących ich profesji (Oscar za najlepsze role pierwszo i drugoplanowe) scenarzyści i reżyserzy na najlepszy scenariusz i reżyserię itd. (każdy specjalista w swojej dziedzinie). Wszyscy uczestnicy, niezależnie od specjalizacji, oddali swój cenny głos w kategorii „Najlepszy Film”.

tumblr_nk7kf356OM1ruu897o1_500

Firmą, którą już od  82 lat zajmuje się organizacją procesu wyborów, jest PricewaterhouseCoopers (PwC). Od 1941 roku PwC wpakowała do kopert 2600 oscarowych filmów. Wieloletnie doświadczenie sprawiło, że formalne głosowanie na nominacje zajmuje członkom Akademii 7 dni, natomiast wybór najlepszych spośród nominowanych- tylko 3 dni! Ostatecznie dwie doby przed oficjalną galą rozdania Oscarów dwie osoby, właśnie z firmy PwC, znają zwycięzców jeszcze zanim pozna ich cały świat.

 

W tym roku głosuje dokładnie 6028 członków Amerykańskiej Akademii Filmowej. Kim są ci tajemniczy ludzie? Ich dane personalne trzymane są w największej tajemnicy! Warunkiem członkostwa jest czynna praca w branży filmowej. W jury zasiadają więc scenarzyści, producenci, reżyserzy, aktorzy itp.  a to oznacza, że z tym prestiżowym i chwalebnym powołaniem nie można się urodzić.

giphy

I nie każdy czynnie i sumiennie wykonujący swoją pracę filmowiec może być w jury… nie nie, to nie takie proste. Członkowie Akademii rozpatrzą Twoją kandydaturę tyko jeśli sam otrzymałeś kiedyś Oscara lub jeśli zostaniesz polecony przez co najmniej dwie osoby, które już w jury zasiadają. Oj ciężko, ciężko.

Od 25 stycznia do 28 lutego specjalna teczka z zalakowanymi kopertami wędrowała po USA szukając swojej drogi do Hollywood. Jej drogę można śledzić m.in. na SnapChacie i Instagramie.

W tym roku galę poprowadzi aktor- Chris Rock. Spokojnie, pan Rock robił to już wcześniej. Poprzednio prowadził on 77. rozdanie nagród w 2005 roku.

Tak więc… dwóch pracowników PwC już wie… A nam nie pozostaje nic innego, jak cierpliwie czekać na pierwsze relacje z oficjalnego rozpoczęcia 88 gali wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej! Miejsce akcji: Dolby Theatre, Hollywood. Trzymam kciuki za moich osobistych faworytów!

Na koniec nie mogę się powstrzymać i muszę podzielić się z Wami moim ulubionym show otwierającym galę w 2009 roku.

źródła: http://mentalfloss.com/article/54560/how-are-oscar-nominees-chosen
http://filmmakeriq.com/2016/02/how-do-the-academy-awards-work/
http://www.pwc.com/us/en/pwc-and-the-oscars.html
http://www.filmweb.pl/awards/Oscary/2016
Reklamy