Zapraszam na pierwsze spotkanie z cyklu KiT czyli Krótko i Treściwie. Na kartach KiT wędrować będziemy po nieznanych ziemiach filmu krótkometrażowego.

Ten specyficzny gatunek filmowy nie raz nas zaskoczy! A to dlatego, że twórcy muszą zmierzyć się z zasadą „mniej znaczy więcej” – MNIEJ = kilka minut, WIĘCEJ = przekazanie konkretnej myśli i idei w sposób pełny, kompleksowy. Trzeba naprawdę dobrze przemyślanego scenariusza żeby osiągnąć zamierzony efekt i wzbudzić w widzach odpowiednie emocje nie angażując ich uwagi dłużej niż przez 30 minut. Ogrom pracy i talentu jaki trzeba zaoferować podejmując się tworzenia filmów krótkometrażowych to jeden z powodów, dla którego szkoły filmowe oczekują od kandydatów właśnie takich produkcji .

maxresdefault

Proponuję Wam podróż po wybranych dziełach, w mojej ocenie najbardziej wartych uwagi, które gwarantują nie tylko jasny przekaz pewnej idei, ale są też w stanie wzbudzić  konkretne emocje. Od filmów krótkometrażowych swoją historię zaczynali najwięksi reżyserzy: Robert Rodriguez, Tim Burton, Martin Scorsese, James Cameron czy Steven Spielberg. Ich filmy również pojawią się w  KiT.

A teraz skończę już gadać i skupię naszą uwagę na konkretach. Cykl spotkań z krótkim metrażem uważam za oficjalnie otwarty! O wrażeniach piszcie koniecznie w komentarzach.

1. To smutne…

Zacznijmy od czegoś magicznego a na takie miano zasługuje film INVENTION OF LOVE Andreya Shushkova z 2010 roku.  Obraz w klimacie steampunk, porusza i na długo zapada w pamięci. Z ciekawostek, na które powinniśmy zwrócić uwagę-  w animacji wykorzystano kompozycję Fryderyka Chopina z preludium A (Op.28, nr.7).

Po tych informacjach jesteśmy już gotowi na seans:

Written & Directed by Andrey Shushkov

Original Music and Sound: Polina Sizova, Anton Melnikov.
Violin perfomed by Anna Gudkova
Not original music part: Chopin

Twórcę  możecie poznać tu: http://shushkof.com/bio.html

2. To  śmieszne…

Aby nie pogrążać Was w stanie depresyjno- refleksyjnym drugi filmik na pewno wywoła uśmiech.  Nikomu nie muszę przedstawiać wytwórni PIXAR. Film „Partly Cloudy” Petera Sohna z 2009 roku to animacja którą wyświetlano przed projekcją bajki „Up” („Odlot”).

Do historii wytwórni PIXAR odsyłam tutaj. Zachęcam do lektury, bo z artykułu dowiecie się m.in co łączy PIXARka z Gwiezdnymi Wojnami, Star Trekiem i Stevem Jobsem.

http://film.org.pl/prace/pixar/pixar1.html

A oto już filmik:

3. To straszne…

Było już smutno, było i wesoło, to teraz będzie strasznie i mroczno 😀

Ta animacja zaskoczyła mnie nie tyle samą fabułą co atmosferą.. klimatem. Reżyserem filmu „Alma” jest (związany również z PIXARem)  Hiszpan-  Rodrigo Blaas. Pochodzenie Rodrigo Blaasa nabiera znaczenia gdy chcemy zanalizować tytuł filmu. „Alma” po to hiszpańsku „dusza”. I taraz.. jak ta informacja ma się do fabuły? A, zostawię Was z tym pytaniem. Film w 2009 roku otrzymał wiele prestiżowych nagród.

Tym jakże niepokojącym akcentem poznaliście przedsmak cyklu KiT.

Na więcej filmów i, mam nadzieję, ciekawostek z nimi związanych  zapraszam Was już wkrótce.

Reklamy