Jeśli na widok każdego obrazu masz tylko jedno skojarzenie („A co to za Picasso?!”) to dzisiejszy post jest dla Ciebie! Czas zakasać rękawy i otworzyć… przeglądarkę obrazów wujka Google.

Czym dziś jest sztuka? Przecież nie mamy już van Gogha, Picassa, nawet Warhola. Gdzie dziś zwykli ludzie szukają wypełnienia potrzeby obcowania ze sztuką? A no, moim zdaniem, szukają jej tam gdzie najbliżej. Włączając telewizor, komputer (wielu moich znajomych przyznaje, że telewizji nie oglądali od daaawna), ewentualnie przystając na ulicy przy ekspozycji, którą ustawiono na placu miejskim.

polska2-e1406650029660
Wystawa „Polska Walcząca” ul. Mariacka, Katowice (2014)

Od jakiegoś czasu wdrażam w życie program z cyklu Samouczek Sztuki. Po co? Bo nie lubię być ignorantką a edukacja formalna nie wystarczy żeby odpowiedzieć na pytanie dlaczego ludzie potrzebują Sztuki. Odpowiedź na to pytanie może dać tylko doświadczenie. Chwila w której to właśnie sztuka nas poruszy, zdziwi, rozśmieszy albo zbulwersuje.

Instrukcja obsługi:

1. Znajdujemy prosty i przejrzysty portalik o malarstwie. Wystarczy najbanalniejsza komenda: „sławni malarze”. Ja dotarłam w ten sposób do strony www.magazynsztuki.pl

2. Przeglądamy malarzy których kojarzymy. Tych którzy od razu wpadną nam do głowy. Za pewne będzie to da Vinci, Goya, Picasso, Rubens, Renoir, van Gogh. Z polskich Malczewski- tak przynajmniej prezentowała się moja wiedza na początku.

3. Czytamy trochę ciekawostek, przeglądamy obrazy, a te ciekawsze zapisujemy w folderze. Nie zapomnijcie sprawdzić czy zapisany obraz ma w nazwie tytuł i malarza. Z początku obrazów nie musi być dużo. Wystarczą te najbardziej znane.

4. Ważne, żeby w każdym zapisanym obrazie, za pomocą prostego programu graficznego, napisać jego tytuł i autora. Napis nie powinien rzucać się w oczy. Wystarczy że wiemy gdzie spojrzeć żeby go znaleźć.

5. Ustawiamy obrazy z folderu jako tapetę na pulpit zmieniająca się co 3- 15 minut.

Gwarantuję Wam, że po jakimś czasie nie będziecie mieli trudności z rozróżnieniem np. Goyi od Velasqueza. Znajomość dzieł sztuki i rozpoznawania ich autorów jest wiedzą która daje satysfakcję kiedy okazuje się przydatna w niespodziewanych sytuacjach.

Reklamy